ON-LINE PORADNA

Epicystostomie

Datum: 07.08.2020
Typ: On-line poradna - Nemoci

Otázka

Vážený pane docente, velmi Vás prosím o Váš názor, v případě akutní infekce moči při semocévkování, kdy jsem byl následně hospitalizován v polovině října loňského roku v českobudějovické nemocnici odď. urologie, kde mi byla (prý na mou žádost), zavedena epicystostomie, která mi byla odstraněna až po 13ti týdnech (na pohotovosti urologie v Č.Budějovicích), od data zavedení, ohledně rozsáhlé infekce močových cest, infekce levého varlete a velkých bolestí v močovém měchýři a podbřišku. Oficiální výměna epicystostomie mi byla stanovena až na 22.1.2020 (cca15 týdnů od zavedení). Domnívám se, že oddělení urologie v takovémto způsobu léčby pochybilo, jelikož jsem se v odborné literatuře dočetl i na stránkách některých urologických klinik, že se epicystostomie vyměňuje cca.po čtyřech týdnech. Způsob léčby a interval výměny epicystostomie mohu doložit lékařskými zprávami. Nyní se léčím na soukromé klinice Urosante v Praze, kde mi musí močový měchýř (následek zavedené epicystostomie), vyplachovat roztokem hyalurátu sodného - Cystistatem. Předem Vám velmi děkuji. 

Odpověď

Vážený pane,

jakékoli instrumentace, zavádění nástrojů a pomůcek do močových cest, je zatíženo rizikem vzniku zánětu na podkladě rozmnožení bakterií, které jsou v malém množství přítomny i u zdravých osob.

Při poruchách vyprazdňování močového měchýře snižuje čistá autokaterizace (samocévkování) riziko infekce, ale nevylučuje. Akutní močová infekce vznikla v souvislosti s autokatetrizací a zavedení epicystostomie mělo za cíl ušetřit močovou trubici instrumentací, které byly příčinou zánětu. Epicystostomické katetry se obvykle kolonizují bakteriemi a mohou se zanášet solemi i během kratší doby. Výměna epicystostomického katetru se provádí zhruba po čtyřech až šesti týdnech, individuálně lze interval přizpůsobit stavu pacienta, stavu katetru a snaze minimalizovat instrumentace. Posouzení přiměřenosti intervalu výměny ve Vašem případě je možné jen na základě znalostí kompletní zdravotnické dokumentace a informací ošetřujících lékařů.Zpět na seznam otázek