ON-LINE PORADNA

Pálení močové trubice

Datum: 04.09.2020
Typ: On-line poradna - Nemoci

Otázka

Dobrý den, v červnu mi začaly gynekologické problémy - pálení genitálu, výtok. Řešeno na gynekologii, byla jsem přeléčena preparáty na kvasinky, bez efektu, dále Klion-D, nezabral, poté Macmiror. Gynekologické problémy přestaly, ale začala mě pálit močová trubice, což trvá doteď. Nejhorší na tom je, že mě trubice pálí po celý den, v klidovém režimu, při močení nejsou obtíže horší. Také se mi chce častěji na malou, občas mě trápí i výtok, ale po gyn. stránce bych měla být v pořádku. Dostala jsem v červenci Furolin, že se jedná o zánět močových cest - bez efektu. Moč poté poslána na kultivaci, bez nálezu. Gynekologa napadlo vzít stěr z močové trubice, nalezena e-coli, přeléčeno 10 dní Doxyhexalem dle citlivosti. Necítila jsem zlepšení, proto jsem po týdnu zašla znovu na gynekologii, další stěr, e-coli zmizela, ale objevil se Enterococcus faecalis, nasazen Amoksiklav dle citlivosti. Nyní beru atb druhý den a necítím opět žádnou změnu, mám obavy, že se situace bude opakovat - půjdu k lékaři, ze stěru se najde jiná bakterie, opět dostanu antibiotika, která mi nepomáhají. Je tento postup v pořádku? Může být problém i někde jinde? Přijde mi to divné, že třeba ani na den necítím úlevu. Kromě léčby u lékaře jsem zkoušela Blokurimu, nyní beru Uro-Vaxom, piji urologické čaje, snažím se dbát na hygienu v intimní oblasti... Jsem už z mé situace zoufalá, vím, že tady ty záněty mají sklony k recidivě, ale že ani na den necítím úlevu? Ještě dodám, že jsem neměla pohlavní styk, je mi 21 let. Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Odpověď

Vážená slečno,

u zdravých žen je v poševním sekretu řada užitečných mikroorganizmů. Tyto mikroorganizmy žijí v rovnováze a spoluvytvářejí potřebnou kvalitu poševního sekretu. Pokud žena užívá antibiotika, mohou se některé užitečné mikroorganizmy vyhubit, poruší se jejich rovnováha a mohou se přemnožit škodlivé mikroorganizmy. Tyto mikroorganizmy působí záněty pochvy, močové trubice a močového měchýře.

Po léčbě antibiotiky cílené na škodlivé mikroorganizmy je třeba obnovit rovnováhu mezi užitečnými mikroorganizmy a kvalitu poševního sekretu pomocí přípravků, které  Vám doporučí Váš gynekolog.

 Zpět na seznam otázek