ON-LINE PORADNA

Inkontinence po ozařování

Datum: 24.06.2020
Typ: On-line poradna - Nemoci

Otázka

Dobrý den, můj otec (79 let) měl asi před 10 lety rakovinu prostaty, která byla vyléčena operací a následným ozařováním. Chodí pravidelně na kontroly. Asi před 2 lety mu pan doktor zjistil, že se mu následkem ozařování zužuje močová trubice. Od té doby mu asi 4x zavedl sten na rozšíření. Pokaždé to bylo velmi bolestivé. Po posledním zákroku má velké problémy s inkontinenci. Jinak je otec vitální a v pořádku. Inkontinence ho ale dost trápí a už není schopný si užívat života. Chtěla bych se zeptat, zda neexistuje nějaký zákrok, klidně i placený, který by mu mohl pomoci.

Odpověď

Vážená paní,

pozdní vedlejší účinky záření se často projevují až 10 let po léčbě. Mohou se projevovat zhoršením kvality tkání v blízkosti ozařovaného orgánu. Teoreticky by bylo možné inkontinenci moči řešit implantací umělého svěrače. V ozářeném terénu je však riziko, že se jizevnaté zužování močové trubice bude opakovat a méněcenné tkáně implantovaný svěrač nepřijmou.

 



Zpět na seznam otázek