ON-LINE PORADNA

Tlak na močení

Datum: 24.08.2018
Typ: On-line poradna - Nemoci

Otázka

Vážený pane docente, prosím o radu: Okolo 20. července t. r. jsem dostala zánět průdušek a na přeléčení Klacid. Už v průběhu jeho užívání jsem začala pociťovat tlak na močení a zcela průhledný gynekologický výtok. Koupila jsem si v lékárně podpůrné gynekologické přípravky (např. Rosalgin), ale žádný efekt nepřinesly. Protože se nucení na močení stupňovalo (ale jiné příznaky jsem neměla), byla jsem na urologickém vyšetření – laboratorní rozbor moči, ultrazvuk močového ústrojí – vše negativní, jen mírné zesílení celé spodní stěny močového měchýře (což prý nevadí). Byla jsem zaslána i na gynekologii, kde mi diagnostikovali zánět a při ultrazvukovém vyšetření mi zjistili větší cystu na vaječníku a zesílenou děložní sliznici (je mi 52 let, poslední menses jsem měla v únoru t. r.), což se prý upraví aplikací injekce vyvolávající menstruační krvácení. Na zánět jsem dostala Macmiror – jednak tablety (po 8 h), jednak vaginální tablety (1 na noc). V průběhu léčby jsem přestala postupně pociťovat tlak na močení, ovšem hned druhý den po dobrání léků se vrátil a je silnější. Nejhorší je večer, když v posteli napůl ležím, napůl sedím a čtu si. Kromě toho mě mírně pobolívá v podbřišku. Vůbec nevím, co mám dělat a čím by moje potíže mohly být způsobeny. Poradíte mi, prosím? Děkuji!

Odpověď

Užívání antibiotik může ovlivnit přítomnost některých mikroorganizmů v pochvě, narušit jejich rovnováhu, umožnit přemnožení jiných mikroorganizmů a způsobit zánět. Příznivý efekt Macmiroru ukazuje, že u vás popsaný nepříznivý efekt antibiotické léčby proběhl. Tlak na močení, který může být způsoben proběhlým zánětem, v případě normálního  mikrobiálního poševního nálezu (je třeba jej zkontrolovat), lze ovlivnit léky ze skupiny antimuskarinik.

 



Zpět na seznam otázek